Shusha Chess: Şəhriyar maksimum nəticə ilə vahid lider oldu

  • 22 Sentyabr 2022 20:02
  • 31

Şuşada təşkil olunmuş ilk beynəlxalq şahmat turnirində növbəti görüşlər keçirilib. Corner.az xəbər verir ki, ikinci yarış günündə rapid üzrə 4 tur oynanılıb.

Kişilərin mübarizəsində Azərbaycan təmsilçilərindən Şəhriyar Məmmədyarov bütün qarşılaşmaları qələbə ilə başa vuraraq, maksimum nəticə ilə liderliyə yüksəlib. Teymur Rəcəbov 1 qalibiyyət, 2 heç-heçə, 1 məğlubiyyət, Vasif Durarbəyli 1 qələbə, 1, heç-heçə, 2 məğlubiyyət, Rauf Məmmədov 2 heç-heçə , 2 məğlubiyyət, Qədir Hüseynov isə 3 məğlubiyyət və 1 heç-heçə ilə yadda qalıb.

Kişilər

2-ci tur
Hao Vanq (Çin) - Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) - 0,5:0,5
Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) - Qədir Hüseynov - 1:0
Rauf Məmmədov - Şəhriyar Məmmədyarov - 0:1
Parham Maqsudlu (İran) - Vasif Durarbəyli - 1:0
Mustafa Yılmaz (Türkiyə) - Teymur Rəcəbov - 0:1

3-cü tur
Vasif Durarbəyli - Mustafa Yılmaz (Türkiyə) - 0,5:0,5
Teymur Rəcəbov - Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) - 0,5:0,5
Şəhriyar Məmmədyarov - Hao Vanq (Çin) - 1:0
Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) - Parham Maqsudlu (İran) - 0,5:0,5
Qədir Hüseynov - Rauf Məmmədov - 0,5:0,5

4-cü tur
Mustafa Yılmaz (Türkiyə) - Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) - 0,5:0,5
Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) - Rauf Məmmədov - 1:0
Parham Maqsudlu (İran) - Şəhriyar Məmmədyarov - 0:1
Teymur Rəcəbov - Vasif Durarbəyli - 0:1
Hao Vanq (Çin) - Qədir Hüseynov - 1:0

5-ci tur
Rauf Məmmədov - Hao Vanq (Çin)
Vasif Durarbəyli - Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) - 0:1
Şəhriyar Məmmədyarov - Mustafa Yılmaz (Türkiyə) - 1:0
Qədir Hüseynov - Parham Maqsudlu (İran) - 0:1
Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) - Teymur Rəcəbov - 0,5:0,5

Xal: Şəhriyar Məmmədyarov – 10. Santoş Qucrati Vidit (Hindistan) – 9. Vasif Durarbəyli – 5. Teymur Rəcəbov – 5. Rüstəm Qasımcanov (Özbəkistan) – 5. Hao Vanq (Çin) – 4. Rauf Məmmədov – 3. Mustafa Yılmaz (Türkiyə) – 2. Qədir Hüseynov – 1.

Qadınların yarışında isə ikinci gündə aşağıdakı nəticələr qeydə alınıb.

2-ci tur
Gülnar Məmmədova - Meri Arabidze (Gürcüstan) - 0:1
Gövhər Beydullayeva - Marsel Efroimski (İsrail) - 0,5:0,5
Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) - Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) - 0:1
Yolanta Zavadska (Polşa) - Ülviyyə Fətəliyeva - 1:0
Xanım Balacayeva - Günay Məmmədzadə - 1:0

3-cü tur
Ülviyyə Fətəliyeva - Gövhər Beydullayeva - 0:1
Meri Arabidze (Gürcüstan) - Yolanta Zavadska (Polşa) - 1:0
Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) - Gülnar Məmmədova - 1:0
Marsel Efroimski (İsrail) - Xanım Balacayeva - 1:0
Günay Məmmədzadə - Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) - 1:0

4-cü tur
Xanım Balacayeva - Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) - 0:1
Marsel Efroimski (İsrail) - Ülviyyə Fətəliyeva - 0:1
Yolanta Zavadska (Polşa) - Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) - 1:0
Gövhər Beydullayeva - Meri Arabidze (Gürcüstan) - 0,5:0,5
Gülnar Məmmədova - Günay Məmmədzadə - 0,5:0,5

5-ci tur
Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) - Gülnar Məmmədova - 1:0
Meri Arabidze (Gürcüstan) - Marsel Efroimski (İsrail) - 0:1
Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) - Gövhər Beydullayeva - 1:0
Günay Məmmədzadə - Yolanta Zavadska (Polşa) - 0:1
Ülviyyə Fətəliyeva - Xanım Balacayeva - 0,5:0,5

Xal: Nana Dzaqnidze (Gürcüstan) – 9. Marsel Efroimski (İsrail) – 6. Yolanta Zavadska (Polşa) – 6. Kübra Öztürk Güvənli (Türkiyə) – 6. Meri Arabidze (Gürcüstan) – 5. Gövhər Beydullayeva – 5. Ülviyyə Fətəliyeva – 4. Xanım Balacayeva – 4. Günay Məmmədzadə – 3. Gülnar Məmmədova - 2.

“Shusha Chess 2022” turnirinə sentyabrın 24-də yekun vurulacaq.